2019-03-21

E-fakturowanie - elektroniczna faktura w zamówieniach publicznych

Elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych ma zagwarantować oszczędność czasu i pieniędzy zarówno instytucjom publicznym, jak i przedsiębiorcom. Zmiany wynikające z przepisów UE zostały przyjęte przez Radę Ministrów we wrześniu ubiegłego roku, a wchodzą w życie 18 kwietnia 2019 r.

Zalety e-faktur

E-faktura w zamówieniach publicznych to narzędzie, które ma pomóc wyeliminować błędy w fakturach, a także fałszywe faktury znajdujące się w obiegu dokumentów. Poprawiona zostanie też płynność płatności. E-fakturowanie ułatwi również archiwizację dokumentów. Ujednolicona forma faktur nie tylko pomoże wyeliminować większość błędów, ale też ułatwi uczestniczenie przedsiębiorców w zagranicznych zamówieniach publicznych. Rozwiązania zaproponowane przez Unię Europejską ułatwią polskim przedsiębiorcom uczestnictwo w zamówieniach publicznych, które są organizowane w innych krajach UE.

Ustrukturyzowane faktury będą wymieniane za pomocą specjalnej Platformy Elektronicznego Fakturowania, co pozwoli na łatwy i szybki przepływ dokumentów. Korzystanie z platformy będzie całkowicie bezpłatne.

Obowiązek przyjmowania e-faktur

Wraz z wejściem nowych przepisów wszystkie instytucje publiczne już w kwietniu br. muszą być przygotowane na przyjęcie e-faktur, dotyczących transakcji powyżej 30 tys. euro. Od sierpnia br. taki obowiązek będzie dotyczyć wszystkich ustrukturyzowanych e-faktur, niezależnie od kwoty transakcji. Choć prowadzenie elektronicznego fakturowania nie jest obowiązkowe dla przedsiębiorców, to można się spodziewać, że instytucje publiczne będą preferować przedsiębiorców wystawiających ustrukturyzowane e-faktury, a to oznacza większą konkurencyjność w stosunku do firm, które takiego rozwiązania nie wprowadziły.

Wsparcie projektu

W ramach wprowadzania nowych przepisów przewiduje się szkolenia zarówno dla jednostek publicznych będących odbiorcami e-faktur, jak i dla przedsiębiorców, którzy mają możliwość wystawiać takie faktury. Wprowadzenie e-faktur korzystnie wpłynie na rozwój cyfryzacji sektora publicznego, a do tego przyczyni się do rozwoju systemu płatności bezgotówkowych. Można także spodziewać się wzrostu popytu na usługi informatyczne.