2019-04-11

Najem samochodu na potrzeby firmowe w 2019

Nie każda firma potrzebuje samochodu. Nie w każdej wymagany jest też jego zakup. Czasami wystarczy skorzystanie z możliwości, jakie daje wynajem samochodu w firmie. Jak wygląda kwestia podatkowa? W jaki sposób rozliczać czynsz i opłaty eksploatacyjne? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Limity kosztów podatkowych w 2019 roku

Rok 2019 przyniósł sporo zmian w kwestii rozliczania samochodów firmowych. Dotyczy to przede wszystkim nowych limitów wydatków dla pojazdów, jakie jesteśmy w stanie wrzucić w koszty prowadzenia działalności. Wygląda to następująco: - jeśli chcemy odliczyć 100% kosztów, pojazd musi zostać wliczony do ewidencji środków trwałych (lub być użytkowany na podstawie umowy leasingowej/wynajmu długoterminowego) oraz musimy prowadzić ewidencję potwierdzającą, że wykorzystuje się go wyłącznie do celów firmowych, - przy użytkowaniu pojazdów firmowych w trybie mieszanym (czyli również do celów prywatnych) jesteśmy w stanie odliczyć 75% ponoszonych kosztów, - jeśli do działań firmowych wykorzystujemy samochód prywatny (stanowiący naszą własność), zamiast jak do tej pory prowadzić szczegółową kilometrówkę, jesteśmy w stanie odliczyć 20% kosztów pojazdu.

W przypadku VAT utrzymano obowiązujące wcześniej zasady, które mówią, że jako przedsiębiorcy możemy odliczyć 100% VAT (w wypadku wykorzystywania pojazdu wyłącznie na cele służbowe) lub 50% VAT (w wypadku użytkowania go również do celów prywatnych).

Wynajem samochodu w firmie a podatki

Przedstawione powyżej limity kosztów dotyczą kosztów eksploatacyjnych pojazdu (paliwo, czyszczenie, naprawy). Jednakże w przypadku poruszanej w tym artykule kwestii wynajmu pojazdu, dochodzi jeszcze comiesięczny czynsz. Jakie możliwości jej rozliczenia zapewniają obecne przepisy?

Zmiany w prawie spowodowały, że pojawił się w nich również dodatkowy limit określający maksymalny koszt pojazdu umożliwiający odliczenie pełnej wartości czynszu. Wynosi on 150 000 zł dla pojazdów z silnikami benzynowymi oraz 225 000 zł dla pojazdów z silnikami hybrydowymi i elektrycznymi.

W praktyce oznacza to, że w przypadku wynajmu pojazdu, jesteśmy w stanie w kosztach firmowych uwzględnić taką część raty, w jakiej proporcja wartości pojazdu ma się do wymienionych powyżej limitów. Przykładowo, jeśli wynajmiemy samochód z silnikiem benzynowym, którego wartość jest niższa niż 150 000 zł, w koszty prowadzenia działalności będziemy mogli wliczyć całość czyn-szu za wynajem.

Jeśli jednak zdecydujemy się na wynajem samochodu o wartości np. 300 000 zł, zgodnie z prawem będziemy mogli od podatku odliczyć jedynie 50% wartości czynszu. Wynajem samochodu w firmie jest więc opłacalny głównie w sytuacji, gdy wartość pojazdu nie przekracza ustalonego limitu. Jeśli zaś chodzi możliwość odliczenia kosztów eksploatacyjnych, w tym wypadku – jeśli pojazd wykorzystywany jest zarówno do celów firmowych jak i prywatnych – będziemy w stanie z każdej faktury w koszty prowadzenia działalności włączyć 50% VAT oraz 75% wartości netto.

Kiedy można odliczyć 100% VAT?

Istnieje oczywiście możliwość odliczenia zarówno pełnego VAT, jak i całości ponoszonych kosztów eksploatacyjnych wynajmowanego w firmie pojazdu. Jest to jednak obwarowane wieloma różnorakimi obostrzeniami. Aby móc odliczać pełny koszt podatku od towarów i usług, musimy wykazać, że wynajmowany pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do celów firmowych. W tym celu musimy: - zgłosić samochód w urzędzie skarbowym na formularzu VAT-26, - sporządzić wewnętrzny firmowy regulamin, który jasno będzie precyzował sposoby oraz cele użytkowania pojazdu, - prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówkę) zawierającą w sobie m.in. informacje o dacie przejazdu, kierującym, miejscu rozpoczęcia, miejscu docelowym, ilości przejechanych kilometrów oraz celu.

Czy wynajem samochodu w firmie jest opłacalny?

Wynajem samochodu w firmie jest jednym ze sposobów budowania floty firmowej. W przeciwieństwie do leasingu czy kredytu, kwota czynszu zazwyczaj jest zdecydowanie niższa niż raty, jednakże musimy wziąć pod uwagę również liczne ograniczenia, jak choćby limity przejechanych kilometrów czy też wyższą konieczność dbania o stan samego pojazdu. Jeśli zdecydujemy się na wynajem samochodu w firmie, warto pamiętać o odpowiednim rozliczaniu związanych z nim wydatków. Mamy nadzieję, że informacje podane w powyższym artykule pomogą skutecznie i zgodnie z przepisami prawa wliczać ich odpowiednią ilość w koszty prowadzenia działalności.