• JPK_VAT - w jaki sposób należy podpisać ten dokument?

  Wraz z nadejściem 2018 roku Jednolity Plik Kontrolny stał się rzeczywistością dla wszystkich działających w Polsce firm, bez względu na ilość pracowników oraz osiągane obroty. I o ile wszystkie małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa miały już czas na zapoznanie się z nowym obowiązkiem w praktyce, mikroprzedsiębiorcy wciąż mogą mieć kilka pytań. W poniższym artykule odpowiadamy na jedno z nich: w jaki sposób należy podpisać plik JPK_VAT przesyłany co miesiąc do urzędu skarbowego?

  więcej >
 • 2018-02-12

  Kolejna nowelizacja przepisów o sukcesji

  Ostatnie zmiany w ustawie o PIT jeszcze na dobre nie okrzepły, a Ministerstwo Finansów już zapowiedziało prace nad kolejnymi. Rząd zamierza w ten sposób wycofać się z dyskusyjnych przepisów wprowadzonych poprzednio.

  więcej >
 • 2018-02-05

  Zmiana VAT na niektóre wyroby medyczne

  Zgodnie z przegłosowaną 14 grudnia 2017 roku nowelizacją ustawy o VAT, w miejsce obowiązującej do tej pory stawki 8% na niektóre wyroby medyczne od 1 stycznia bieżącego roku wynosi 23%. Które produkty podrożały tuż przed Nowym Rokiem?

  więcej >
 • 2018-01-31

  Karne opłaty biur podróży

  Rezerwacja wyjazdu turystycznego zwykle wymaga wpłacenia zaliczki, która przepada w razie rezygnacji klienta. Przedpłata nie stanowi jednak wynagrodzenia za usługę, a tym samym nie podlega VAT.

  więcej >
 • 2018-01-29

  Opłata recyklingowa

  Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje tzw. opłata recyklingowa i popularne sklepowe reklamówki przestały być darmowe. Okazuje się jednak, że nowe przepisy nie są doskonałe, co już zaczęli wykorzystywać kreatywni handlowcy.

  więcej >
 • 2018-01-26

  Elektroniczny certyfikat rezydencji

  Fiskus zupełnie spuścił z tonu i w końcu po latach sporów dopuszcza stosowanie elektronicznych certyfikatów rezydencji podatkowej. Stanowisko to potwierdzają najnowsze interpretacje podatkowe.

  więcej >
 • 2018-01-24

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ma tekst jednolity

  Ryczałt opodatkowany to uproszczona forma opodatkowania. Nie wszyscy mogą ją jednak zastosować. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody m.in. z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym doczekała się tekstu jednolitego, łatwiej się więc odnaleźć w gąszczu jej przepisów.

  więcej >
 • 2018-01-18

  W kalejdoskopie zmian nie tylko podatkowych

  Nowy rok zawsze przynosi zmiany, ale 2018 dostarcza ich wyjątkowo dużo. Od 1 stycznia 2018 r. wzrosła płaca minimalna, JPK dotyczy już każdego przedsiębiorcy a przelewy na ZUS będzie można wykonywać na jedno konto. Pracodawca już nie sporządzi za nas zeznania rocznego. Co jeszcze się zmieniło?

  więcej >
 • 2018-01-15

  Ministerstwo Finansów ostrzega przed nieprawidłowym określaniem podstawy opodatkowania VAT

  Od pewnego czasu resort finansów formułuje ostrzeżenia przed pewnymi działaniami, które mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami dla podatników, zwłaszcza przedsiębiorców. Dotyczą one przede wszystkim działań mających charakter optymalizacyjny. Jedno z ostatnich ostrzeżeń odnosi się do podstawy opodatkowania VAT dla towarów sprzedawanych w formie zestawów. Ministerstwo Finansów zaleca, aby podatnicy, którzy stosowali lub stosują niedozwolone praktyki dokonali prawidłowego rozliczenia podatku VAT oraz złożyli stosowną korektę deklaracji.

  więcej >
 • 2018-01-12

  Kilka nowinek z zakresu rachunkowości od 2018 roku

  Jednostki podlegające rachunkowości budżetowej muszą uwzględnić zmiany przepisów. Powinny one zmodyfikować od 1 stycznia 2018 roku swoje polityki rachunkowości. Organy podatkowe też muszą uwzględnić zmiany przepisów w zakresie ich rachunkowości już od stycznia tego roku.

  więcej >