• 2018-06-20

  Czy remont to ulepszenie środka trwałego?

  Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie czy remont to ulepszenie środka trwałego? Zgodnie z przepisami, zarówno ”remont” oraz "ulepszenia środka trwałego" odnoszą się do dwóch zupełnie innych czynności, które mogłyby zaważyć na odpowiednim zaksięgowaniu wartości środka trwałego, a co za tym idzie, nieprawidłowym obliczeniu odpisów amortyzacyjnych. Dlatego w poniższym artykule pokazujemy różnice między powyższymi sytuacjami.

  więcej >
 • 2018-05-30
 • 2018-05-28

  Blokada firmowego konta przez KAS a split payment

  Konsekwencją zastosowania blokady rachunku oraz wykreślenia z rejestru jako podatnika VAT, będzie również niemożność korzystania z rachunku VAT. Wynika to z faktu, że rachunek VAT będzie funkcjonalnie związany z rachunkiem rozliczeniowym oraz z tego, że rachunek VAT będzie otwierany wyłącznie do rachunków rozliczeniowych prowadzonych dla podatników VAT. Dlatego blokada rachunku rozliczeniowego podatnika VAT uniemożliwi w praktyce korzystanie z rachunku VAT - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

  więcej >
 • RODO a biura rachunkowe

  25 maja zaczęło działać w całej Unii Europejskiej nowe prawo związane z ochroną danych osobowych. W poniższym artykule opisujemy, jakie zmiany musi wprowadzić biuro rachunkowe dla RODO w 2018 roku.

  więcej >
 • Księgowych czeka obszerna nowelizacja ustaw podatkowych

  Rozszerzenie ulgi podatkowej dla twórców o kolejne zawody twórcze, zmianę zasad zaliczania w koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych od nabytych - w drodze spadku lub darowizny - środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, gdy ich nabycie było zwolnione z podatku od spadków i darowizn oraz zwiększenie zakresu podatku od dochodów z nieruchomości przewiduje uchwalona właśnie przez Sejm obszerna nowelizacja ustaw podatkowych.

  więcej >
 • 2018-05-11

  Podatek dochodowy od nieruchomości komercyjnych

  Jednym z projektów, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Finansów jest nowelizacja przepisów o podatku dochodowym. Zgodnie z brzmieniem zmian, podatek dochodowy od nieruchomości komercyjnych ma stanowić niewielką opłatę, a wyłączone spod niego mają zostać m.in. budynki mieszkalne oddane do użytkowania w ramach programów rządowych i samorządowych związanych z szeroko pojętym budownictwem socjalnym.

  więcej >
 • 2018-04-20

  Usługi deweloperskie a karta podatkowa

  Usług budowlanych, które mają charakter usług deweloperskich, nie można rozliczyć w formie karty podatkowej. Podatnikowi przysługuje ochrona z interpretacji w okresie od daty wydania pierwotnej interpretacji do jej zmiany - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  więcej >
 • Od 1 lipca 2018 r. będą zmiany w VAT i nowe deklaracje

  Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług to chyba najmniej stabilne i najbardziej zagmatwane przepisy w systemie podatkowym. Przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i wszystkich zajmujących się podatkami czekają kolejne zmiany w ustawie o VAT i nowe wzory formularzy.

  więcej >
 • Poszerzenie katalogu działalności twórczych

  1 stycznia 2018 roku to ciekawa data nie tylko ze względu na wejście w życie szeregu zmian podatkowych. To również dzień, w którym poszerzono katalog zawierający działalności twórcze z 50% kosztem uzyskania przychodu. Jakie działalności w tym roku zyskały nowe możliwości?

  więcej >
 • Progi sporządzenia dokumentacji podatkowej w grupie kapitałowej

  O grupach kapitałowych mówimy w sytuacji, w której kilka spółek działających do tej pory odrębnie, powiązanych jest ze sobą kapitałowo np. poprzez posiadanie przez jedną z nich odpowiedniej ilości udziałów w pozostałych. Taka struktura, zgodnie z polskim prawem, podlega specjalnym przepisom zawartym m.in. w ustawie o CIT. Poniższy artykuł pokazuje, kiedy należy ustalić progi sporządzenia dokumentacji podatkowej w podatkowej grupie kapitałowej.

  więcej >